اکونومیست

اقتصاد ۲۰۱۱ در آیینه نمودارها

♦ اکونومیست | پنجشنبه, ۲۲م دی, ۱۳۹۰

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

سال ۲۰۰۸ سال نجات بانکها توسط دولتها بود. در سال ۲۰۱۱ پرسش این بود که دولتها را چگونه باید نجات داد. بحران قرضه دولتی حوزه یورو از مشکلات یک دولت  کوچک و پیرامونی  آغاز شد  و سرطان وار به همه حوزه یورو سرایت کرد و به بحرانی ختم شد که پول واحد را مورد تهدید قرار داده است. افزایش نرخ بازده قرضه ایتالیا مرحله خطرناک جدیدی را آغاز کرد (نمودار یک).  بانکهای اروپایی با دستی پر از قرضه های دولتی اروپایی از تابستان گذشته دچار کمبود منابع جدی هستند (نمودار دو). یورو به شکلی غریب در برابر دلار انعطاف پذیر بوده است اما ژاپن و سوئیس برای پایین نگه داشتن  پولشان در زمانی که سرمایه گذاران دنبال پناهگاه می گشتند وارد عمل شدند (نمودار سه).

مواجه با قرض دهنده هایی رمنده، کشورهای اروپایی کوشیند اعتماد آنها را با کاهش هزینه ها جلب کنند (نمودار چهار). اما، ریاضت و رشد با هم جمع نمی شوند. تولید ناخاص داخلی اروپا پایینتر از اندازه پیش از بحرانش باقی ماند. تولید در آمریکا جایگاهش را در ۲۰۱۱ بازپس گرفت (نمودار پنج) اما نرخ بیکاری همچنان باقی بالا ماند.

اقتصادهای در حال توسعه دوباره رقبایشان در جهان ثروتمند را در زمینه رشد و تولید شغل پشت سر نهادند. اما وقتی مشکل اروپا بدتر شد  ترس از تورم (نمودار شش) به تدریج جای خود را به هراس درباره رشد داد. سهام بازارهای در حال شکوفایی  در تابستان گذشته وقتی سرمایه گذاران پولشان را از سهامهای ریسکی بیرون کشیدند به سرعت سقوط کردند (نمودار هفت) طلا نیز از یک سال پر از ترس دیگر منتفع شد.  فلزات نیز یازدهمین سال رشد پیاپیشان را در ۲۰۱۱ تجربه کردند (نمودار هشت). جستجوی قیمت طلا در گوگل هر گاه که عدم اطمینان نسبت به بازارها فزایش یافت فزونی گرفت (نمودار نه) اگر دولتها نیز در جای امن نیستند پس چه چیز هست؟

نمودار یک

 

نمودار دو

نمودار سه

 

نمودار چهار

نمودار پنج

 

نمودار شش

 

نمودار هفت

 

نمودار هشت

 

نمودار نه

اقتصاد ۲۰۱۱ در آیینه نمودارها, ۴٫۰ out of 5 based on 1 rating
کلیدواژه ها

نظرات شما

 

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader