درباره کنفرانس اولاف پالمه

متحد کردن اپوزیسیون ایران

♦ جنیو عبده | شنبه, ۲۲م بهمن, ۱۳۹۰

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (2 votes cast)

گمانه زنی ها برسر این که آیا اسرائیل بهار امسال به ایران حمله می‌کند یا خیر، یک نتیجه ناخواسته درپی داشته است. گروه‌های اپوزیسیون ایرانی به هم نزدیک تر شده‌اند.
حدود ۵۰ فعال، شامل اساتید دانشگاه، وکلا و دانشجویانی که خارج از ایران زندگی می‌کنند، در چهارم و پنجم فوریه امسال در نزدیکی استکهلم با یکدیگر دیدار کردند. آنان مهمانان مرکز بین‌المللی اولاف پالمه بودند؛ گروهی مرتبط با حزب سوسیال دموکرات سوئد که سابقه‌ای طولانی در حمایت از اپوزیسیون‌های مختلف در سراسر دنیا دارد.
من یکی از ناظران این گردهمایی بودم و مشاهده تلاش جناح‌هایی که مدت‌ها با یکدیگر در تعارض بوده‌اند -از کردها تا سکولارهای تندرو، تا چهر‌ه هایی از جنبش سبز- برای رسیدن به زمینه‌های مشترک برای من بسیار تأثیر گذار بود.
با وجود اینکه همه اذعان داشتند دولت کنونی باید سرنگون شود، اکثریت با حمله نظامی علیه ایران مخالف بودند. آنها احساس می‌کردند که هر حمله‌ای مستقیم یا غیر مستقیم به مردم آسیب خواهد زد و دست رژیم را برای ایجاد بی ثباتی در منطقه بازتر خواهد کرد.
اکثریت معتقدند که رهبر ایران علی خامنه‌ای در حال وقت کشی برای تولید یک بمب اتمی است تا ایران را تقریبا مصون از حمله نگاه دارد.
یک از فعالان دانشجویی بر این عقیده است که: “از نقطه نظر رژیم، دو سناریو وجود دارد. لیبی یا کره شمالی؛ و خامنه‌ای کره شمالی را انتخاب کرده‌است”. اشاره‌ای به این نکته که کره شمالی به بمب اتم دست یافت در حالی که لیبی برنامه خود را متوقف کرد.
این دانشجو سپس ابراز نگرانی کرد که در صورت یک حمله سریع و موضعی به جای یک حمله دامنه دار، شاید اپوزیسیون نتواند رژیم را از ثبات خارج کند. “ممکن است وقت هیچ کاری را نداشته باشیم. باید شروع به آماده سازی کنیم”.
فعالان همچنین توافق کردند که از هم اکنون تا دوم مارس که انتخابات مجلس ایران برگزار می‌شود، برای سازماندهی تحریم ملی انتخابات تلاش بیشتری داشته باشند.
یکی از فعالان شناخته شده اظهار داشت: “ما باید مردم را تشویق کنیم که در آن روز در خانه بمانند”. او تأیید کرد که حضور حداقلی رأی دهندگان، این پیام را می‌فرستد که ایرانیان این فرآیند مصنوعی و فرمایشی انتخابات را قبول ندارند. از هم اکنون ارگانی از حکومت به نام شورای نگهبان از شرکت بسیاری از کاندیداها که با رژیم در تضاد هستند ممانعت بعمل آورده است.
حکومت ایران این انتخابات را برای اقناع دنیا در دموکراتیک بودن کشور حیاتی می‌داند. هرچند که پس از انتخابات ریاست جمهوری پرحاشیه ۲۰۰۹ که احمدی نژاد را در قدرت ابقا کرد و موجب تظاهرات میلیونی مردم ایران شد، مشروعیت رژیم در داخل و خارج کشور از بین رفته است. اپوزیسیون امیدوار است که از انتخابات دوم مارس برای برگزاری تظاهرات بیشتر و ترغیب بخشی از طرفداران رژیم برای پیوستن به مخالفان استفاده کند.
با درس گرفتن از اپوزیسیون سوریه که زمانی بسیار متفرق بود و در مقابل یک رژیم بی رحم متحد شدند، این فعالین معتقدند که اولین گردهمایی منظم می‌تواند راهگشای اتحاد با اپوزیسیون داخل ایران باشد. در پایان این دو روز آنها با یکدیگر خندیده بودند، برای هم خاطرات زندان، شکنجه و به قتل رسیدن عزیزانشان بخاطر فعالیت سیاسی را تعریف کرده بودند و با هم گریسته بودند.
در پایان کنفرانس بیانه ای با این محتوی منتشر شد: این همایش دوستانه در ایجاد اجماعی برای برقراری دیالوگ ما بین اپوزیسیون، لزوم ایجاد یک ائتلاف بر ضد دیکتاتوری و هرگونه تبعیض و نقض حقوق بشر، دستیابی به دموکراسی برپایه جدایی دین از حکومت و انتخابات آزاد بر مبنای استانداردهای جهانی به موفقیت دست یافت.

منبع: سی ان ان

متحد کردن اپوزیسیون ایران, ۲٫۵ out of 5 based on 2 ratings

نظرات شما

 

نظر شما چیست؟