دیدگاه

سیاست‌های اشتباه غرب

♦ سارا اکرمی و سعید قاسمی نژاد | جمعه, ۱۲م اسفند, ۱۳۹۰

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/5 (1 vote cast)

سیاست‌های اشتباه غرب: تداوم حکومت بی‌ رحم ایران
حکومتهای دمکراتیک دنیا به عنوان الگویی برای رژیم‌های استبدادی عمل می‌‌کنند و می‌‌توانند به شهروندانی که تحت حاکمیت این نوع رژیم‌ها زندگی‌ می‌‌کنند برای رسیدن به آزادی کمک کنند. تا زمانیکه اولویت کشورهای دمکراتیک برقراری آزادی و دموکراسی‌ در کشورهای استبدادی باشد و نه کسب سود اقتصادی، می توان به از بین رفتن تدریجی استبداد و گسترش عدالت در دنیا امید داشت. کشورهای دمکراتیک دنیا می‌‌توانند از طریق فشار گذاشتن بر حکومتهای استبدادی در عرصه جهانی‌، حمایت از انتخابات و رفراندوم‌های آزاد، و کمکهای مالی و سیاسی به گروه‌های اپوزیسیون و جنبشهای اجتماعی که برای تغییر حکومتهای استبدادی فعالیت می‌‌کنند به مردم تحت ستم برای رسیدن به دموکراسی کمک کنند. یکی‌ از نمونه‌های بارز حکومتهای استبدادی جمهوری اسلامی ایران است که با وجود داشتن طبیعتی غیر انسانی‌ و تروریستی به مدت ۳۲ سال است که در قدرت باقی‌ مانده است. سیاستهای اشتباه کشورهای غربی، از جمله ایالت متحده آمریکا تحت ریاست جمهوری اوباما به باقی‌ ماندن جمهوری اسلامی در قدرت و ادامه مختل ساختن آرامش منطقه خاورمیانه و به خطر انداختن امنیت دنیا کمک کرده است.
اگرچه این درست است که جمهوری اسلامی به برگزاری انتخابات می‌‌پردازد، اما این انتخابات در فضای آزاد صورت نمی‌‌گیرد. انتخابات یکی‌ از شاخص‌های اصلی‌ دموکراسی‌ است و کشورهای دمکراتیک می بایست آن را در ایران که تحت حاکمیت یک رژیم استبدادی است که اجازه برگزاری انتخابات آزاد و دمکراتیک نمی دهد را گسترش دهند. از این طریق، شهروندان ایرانی‌ با عقاید سیاسی مختلف قادر خواهند بود تا نظرات خود را به وسیله رأی و از طریق نمایندگانشان ابراز کنند. اگرچه خطر وجود تقلب در انتخابات ایران همواره وجود دارد اما کشورهای دمکراتیک می‌‌توانند با فرستادن ارگان‌های بین المللی برای نظارت از وقوع آن جلوگیری کنند. اگر کشورهای دمکراتیک برای گسترش دموکراسی‌ در ایران جدی باشند، پی‌ آمد آن‌ آزادی‌ها و حقوق بیشتر خواهد بود. بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ در ایران، زمانی که هزاران نفر از مخالفان حکومت در خیابانها تظاهرات می‌‌کردند و پرزیدنت اوباما برای رهبر بی‌ رحم ایران پیام دوستانه می‌‌فرستاد، غرب بهترین موقعیت خود را برای کنار گذاشتن جمهوری اسلامی از دست داد.
یکی‌ از راههای دیگر که کشورهای دمکراتیک دنیا می‌‌توانند جمهوری اسلامی را به تغییر رفتارش مجبور کنند منزوی ساختن این رژیم در عرصه جهانی‌ است. با توجه به اینکه جمهوری اسلامی سابقه بدی در نقض حقوق بشر دارد، کشورهای دمکراتیک می‌‌توانند با وارد کردن فشار بر روی رژیم و افشای جنایاتش نظر ارگان‌های بین المللی که برای گسترش عدالت فعالیت می‌‌کنند را جلب کنند. از این رو، این سازمانها می‌‌توانند وضعیت حقوق بشر در ایران را مانیتور کرده و با شکنجه و اعدام مبارزه کنند. در سراسر کشورهای دمکراتیک دادگاه‌های قضایی‌ برای گسترش عدالت و تضمین آنکه هر کس به صورت عادلانه محاکمه شود وجود دارد. دادگاهی بین المللی همچون دادگاه عدالت بین الملل در لاهه راهی‌ مناسب برای پاسخگو کردن سران رژیم جمهوری اسلامی در قبال سیاست و رفتارشان است. تحریمهای اقتصادی یکی دیگر از راههای‌ مناسب برای مجبور ساختن جمهوری اسلامی برای تغییر رفتارش است. کشورهای غربی که هم پیمانان ثروتمند نفتی‌ همانند ایران دارند می‌‌توانند با اعمال تحریم بر مبادلات اقتصادی خود با ایران، سران رژیم ایران را به تغییر رفتار خود مجبور سازند. واکنش مناسب کشورهای دمکراتیک و جامعه جهانی می بایست‌ قطع روابط اقتصادی با رژیم ایران باشد.
اقدام دیگری که کشورهای دمکراتیک می‌‌توانند در قبال ایران انجام دهند حمایت از جنبشهای اجتماعی و گروه‌های اپوزیسیون است که برای تغییر حکومت در ایران فعالیت می‌‌کنند. بهترین راه برای گسترش دموکراسی‌ در ایران کنار گذاشتن رژیم به جای اصلاح آن است، گروه‌های سیاسی اپوزیسیون و جنبشهای اجتماعی نقش مهمی‌ را ایفا می‌‌کنند. حمایت کشورهای دمکراتیک از جنبشهای کارگری، جنبشهای زنان، جنبشهای دانشجویی، و گروه‌های مختلف اپوزیسیون که برای گسترش آزادی و دموکراسی‌ در ایران فعالیت می‌‌کنند به همراه حمایت عموم شهروندان ایرانی‌ از این جنبشها و نشان دادن اعتراض خود به حکومت از طریق تظاهراتها و فعالیت هایشان سران جمهوری اسلامی را مجبور خواهد که به پذیرش تغییر تن بدهند. به عبارت دیگر، گزینه تغییر حکومت توسط مردم ایران در برابر حمله نظامی کشورهای خارجی گزینه ای ‌موثرتر است.
مردم ایران به اجبار ۳۲ سال است که تحت حاکمیت استبدادی جمهوری اسلامی زندگی‌ کرده اند، کشورهای دمکراتیک غربی، از جمله ایالات متحده آمریکا باید به طور جدی گسترش حقوق بشر در ایران را وظیفه خود بدانند. کشورهای دمکراتیک بهترین موقعیت برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشورهای تحت حاکمیت حکومتهای استبدادی از جمله ایران را دارند و از آنجایی که آنها نمونه یک حکومت دمکراتیک موفق هستند می‌‌توانند جنبشهای اجتماعی درون این کشورها را حمایت کنند. یک الگوی دمکراتیک قوی که مشوّق تغییر سیاسی یک حکومت استبدادی است بهتر از کنار گذاشتن آن حکومت استبدادی از طریق حمله نظامی است.

چراغ آزادی: مطلب فوق منعکس کننده دیدگاه نویسندگان آن است و الزاماً بیان موضع چراغ آزادی نیست.

سیاست‌های اشتباه غرب, ۱٫۰ out of 5 based on 1 rating
کلیدواژه ها , ,

نظرات شما

 

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader