نیما سنندجی

ارزیابی مجدد مدل سوئد

♦ نیما سنندجی | دوشنبه, ۲۱م فروردین, ۱۳۹۱

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

ارزیابی مجدد مدل سوئد: فراوانی با وجود دولت رفاه
مترجم: لیونا عیسی‌قلیان

کشورهای دیگر چه درسی باید از مدل سوئدی بیاموزند؟ موفقیت جامعه سوئد آن طور که تصور می شود مدیون دولت رفاه نیست. این موفقیت در طی تاریخ مدرن سوئد نتیجه‌ی عوامل فرهنگی و جمعیتی مناسب، هم چنین فضای کسب و کار مساعد بوده است.
ترکیب مالیات‌های بسیار بالا، بازارهای نیروی کار غیرقابل انعطاف، و کمک‌های قابل توجه دولتی کارآفرینی و تولید ثروت را در سوئد محدود کرده است. این کشور با سیاست‌های بازار-آزاد-محور می‌توانست حتی ثروتمندتر و موفق‌تر عمل کند. سوئد اکنون به سمت ریشه‌های بازار آزاد پیشینش در حال حرکت است و در این راستا مالیات ها را به طور قابل توجهی کاهش داده و شاخص آزادی اقتصادی بهبود پیدا کرده است.

مقدمه
سوئد اغلب به عنوان کشوری در نظر گرفته می‌شود که سیاست‌هایش باید توسط کشورهای دیگری که خواهان گسترش اندازه‌ی دولتشان هستند تقلید شود. دلیلش این است که سوئد از ترکیب بخش عمومی‌ای بزرگ با بسیاری از خصایص جذاب همچون نرخ‌ جرم و جنایت پایین، امید به زندگی بالا، و درجه بالایی از انسجام اجتماعی تشکیل شده است.
با این حال، همانطور که این نوشته بررسی می کند، موفقیت جامعه سوئد آنچنان که به کرات در نظر گرفته می‌شود به خاطر دولت رفاه نبوده است. بلکه، موفقیت حاصل برآیند عوامل فرهنگی و جمعیتی، هم چنین فضای کسب و کار مساعد در طی اکثریت تاریخ مدرن سوئد بوده است.
شواهد لازم برای این مدعا ریشه در سه عامل پیش رو دارند؛ اول اینکه، سوئد دارای نرخ‌های رشد بالاتر و جامعه‌ای نمونه model society پیش از آغاز دوران سوسیال دموکراتیک در سال ۱۹۳۶ بوده است.
دوم اینکه، امریکایی‌های سوئدی‌تبار؛ یعنی فرزندانِ سوئدی‌هایی که در قرن نوزدهم به ایالات متحده مهاجرت کردند، با وجود عدمِ زندگی در چارچوب یک دولت رفاه از نوعِ سوئدی، امروزه با برآیندهای مطلوب اجتماعی از جمله نرخ فقر پایین و اشتغال بالا توصیف می شوند. این امر بیانگر آن است که عوامل فرهنگی مثل اخلاقِ کاری لوتری (اخلاق پروتستانی) نقش مهمی را در موفقیت جامعه‌ی سوئدی ایفا کرده و می‌کند.
سوم اینکه، با آغاز دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، به طور چشمگیری از اندازه و وسعت دولت سوئد کاسته شد، که با بهبودی در نرخ رشد بالای پیشین همراه بود. حدود سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۵، دورانی بود که اکثر سیاست‌های دولت رفاه با نرخ های رشد پایین همراه بود. این امر صحت دارد که سوئد علیرغم مالیات‌های شدید، سطح زندگی بالایی دارد، اما در عین حال فرض این نکته نادرست است که این امر اثبات‌ این است که مالیات‌های بالا تاثیری بر اقتصاد ندارند.
سوئد می‌توانست کشوری موفق‌تر هم باشد اگر که نرخ‌های مالیاتش پایین‌تر می‌بود. ترکیبی از مالیات‌های بالا، مزایای سخاوتمندانه‌ی دولتی و بازار نیروی کار غیرقابل‌انعطاف منجر به وابستگی بخش بزرگی از جمعیت به کمک‌های دولت شده است، و جامعه سوئد را در جذب مهاجرین به بازار نیروی کار ناتوان کرده است.
اصلاحات بازار-بنیاد (market friendly) در سایر حوزه‌ها از جمله باز بودن تجارت، حساب‌های بازنشستگی شخصی و حق انتخاب مدارس توسط والدین تا حدودی اثر سیاست‌های مالیاتی‌ سوئد را خنثی می کند. جوامع می‌توانند به دلایل مختلفی پیشرفت کنند. به طور انکارناپذیری، موفقیت جامعه سوئد به سیاست‌های بازار آزادی بستگی دارد که کشور دگرباره به آنها بازگشته است.

 

متن کامل مقاله را در فایل پی دی اف از اینجا دریافت کنید.

ارزیابی مجدد مدل سوئد, ۵٫۰ out of 5 based on 1 rating
کلیدواژه ها , ,

نظرات شما

 
  1. ایراندوست says:

    مدل سوئدی توهومی بیش نیست، مالیات سنگین بر کار و کالا، جمعیت کم، همکاری تنگاتنگ صنعتی و علمی‌ با دنیای غرب،اتوریته اقتصادی ۴ خانواده الیگوپولیست در کشور از عوامل مهم رفاه نسبی‌ در سوئد است. در مورد جرایم ! سالانه ۴ میلیارد کرون، کش روی از مغازه‌ها، میزان مصرف الکل و مواد مخدر زیاد ولی در آمار جرایم ثبت نمیشود، اختلال روحی‌ و روانی‌ بیداد میکند و…

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader