نظرات شما

 
 1. ادیب عزیزی says:

  من به تنهایی ناقصم و قادر به حصول هیچ «درآمدی» نیستم، من جزئی از یک مجموعه ای بزرگ هستم که در مشارکت و با مشارکت اجزاء دیگر، آنچه که هست را از شکلی به شکل دیگر تبدیل می کنم. به تنهایی قادر به ایجاد، تیدیل و یا حصول هیچ چیزی نیستم.
  در آنچه که پیش روی خود دارم و از آنچه که بهره می برم، می توان اثر فراوانها اجزاء مشارکت کنندهُ دیگر را دید، اگر نقش این همه اجزاء مشارکت کننده را در تبدیلات هستی نادیده بگیرم و این تبدیلات را «درآمدخودم» تلقی کنم، یعنی ارادهُ خود را در حصول و بهره وری از آنها موجد و کافی دانسته ام، چنین ارادهُ مغروری ره به ناکجا آباد خواهد برد! نمی گویم ارادهُ من هیچ است، قطعا ارادهُ من در چگونگی مشارکت و چگونگی تبدیلات، لازم و موثر هست، و خواهد بود. اما کافی و موجد نیست، و نخواهد بود! حس مالکیت ناشی از ارادهُ مغرور است.

  • فرشید says:

   بقیه اجزا مشارکت کننده برای رضای خدا کار می‌کنند یا آنها هم درآمد خودشان را طلب می‌کنند؟ به نظر من مالیات برای حفظ ساختار جامعه و حمایت از ناتوانان الزامی است. ولی مالکیت خصوصی و تولید ثروت از سرمایه باید محترم شمرده شود.

 2. آرتین says:

  من فکر می کنم مالیات نه تنها ضروررتی نداره بلکه یک اهرم فشار سیاسی علیه قشر مولد و پولساز جامعه نیز هستش تنها توجیهی که از نظریه پردازان مالیات ستانی میشه تقریبن موجه فرض کرداین فرض بوده که: خوب این مالیات ستانده شده در نهایت به سودمالیات دهندگان خواهد بود مسلن دولت با اخذ مالیات ها خیابان رو تعریض و طویل میکند و این در نهایت به سود کارخانه های ماشین سازی خواهد بود چرا که میل به استفاده از ماشین و حوزه استفاده از آن از سوی دولت بیشتر شده است.
  من معتقدم حتی همچین مفروضاتی هم چونکه رو جیب مالیات دهنده داره حساب باز می کنه اساسن یه دزدیه چرا نباست خود مالیات دهنده خودش این کار رو بکنه اگه مسلن جنرال موتورز تشخیص می ده این کار به نفعشه چرا خودش نکنه ؟ چرا مسلن پول روبده به کلانتر که ایشون کارشو بکنه؟ مگه نه اینکه تو امریکا بخش عمده جاده ها رو بخش خصوصی احداث کردن عمده پل های اونجا هم همینطور و سازنده هاش هم دارن از محل کسب عوارض بر عبور ماشینا کسب درامد می کنن من فک می کنم این گفته میزس تو کتاب نظریه و تاریخش کاملن ماجرای همین فرضیات هستش که متاسفانه برخی سودطلبی فردگرایانه رو در تعارض با زندگی اجتماعی دونسته و اون رو یه نوع تعارض منافع و چلنج بیولوژیک بین انسان دارن فرض میگیرن …

 3. آرمان says:

  خیلی ممنون، تمام درآمد تو (سرمایه‌دار) متعلق به من (کارگر) است.

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader