دیدگاه

انفجارهای بوستون: علیه همبستگی و استقامت

♦ مجید محمدی | سه شنبه, ۲۷م فروردین, ۱۳۹۲

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

سه انفجار پیاپی در بوستون (دو انفجار در مسیر ماراتن و یک بمب دیگر که قبل از انفجار یافت شده) رویدادی را هدف گرفتند که حدود ۲۷ هزار شرکت کننده، دو برابر آن افراد برگزار کننده و دهها هزار افراد خانواده‌ی دوندگان و تماشاگران (تا ۵۰۰ هزار نفر) را در بر می گرفته است. بوستون یک شهر دانشگاهی بین‌المللی (هاروارد که قدیمی تیرن دانشگاه در ایالات متحده است، انستیتوی تکنولوژی ماساچوستز یا ام آی تی، دانشگاه بوستون، کالج بوستون به عنوان نمونه‌هایی در حدود ۱۰۰ دانشگاه و کالج در منطقه‌ی بوستون)، مرکز فرهنگی، سیاسی، تجاری و صنعتی، با تاسیسات مهم درمانی (بهترین بیمارستان‌ها) و از مراکز جمعیتی مهم در نیوانگلند یا شمال شرقی ایالات متحده است. از این جهت بمب گذاران یکی از شاخص‌های مهم جامعه‌ی امریکا را هدف گرفته‌اند.

 ماراتن بوستون به هیچ وجه نماد ایالات متحده به عنوان یک قدرت جهانی یا مرکز سرمایه داری جهانی نیست (بر خلاف پنتاگون یا مرکز تجارت جهانی یا کاخ سفید) بلکه نماد ایالات متحده به عنوان جامعه‌ای زنده و پویا و غمخوار دیگران و محل تلاقی نژادها، فرهنگ‌ها و اقوام از سراسر دنیاست.

سنت دیرپای ماراتن در بوستون

ماراتن بوستون از سال ۱۸۹۷ برگزار می‌شده است (قدیمی ترین ماراتن در ایالات متحده). بوستون که مهد جنبش استقلال‌خواهی در ایالات متحده با ریختن چای صادراتی از کشتی‌های پهلو گرفته به آب‌های ساحلی این شهر بوده پانزدهم آوریل را به عنوان روز میهن‌پرستی جشن می‌گیرد و این روز در در ایال ماساچوستز تعطیل است. از این جهت، انفجارهای ۱۵ آوریل که به احتمال زیاد توسط یک تیم طراحی و انجام شده و نه یک فرد ناراضی داخلی یا تروریست خارجی در پی تخریب یکی از نمادهای اجتماعی و دیرپای ایالات متحده بوده‌اند.

ماراتن بوستون و جنبش‌های اجتماعی

ماراتن بوستون یادآور جنبش‌های دیرپای اجتماعی در ایالات متحده است. در سال ۱۹۶۷ اولین زن در این ماراتن ۲۶ مایلی که قبلا رویداری مردانه بود شرکت کرد که تحولی مهم در جنبش حقوق زنان به شمار می رفت. همچنین حضور خیریه‌ها و معلولان در این رویداد ورزشی آن را به صحنه ‌ی برای پیشبرد انواع برنامه‌های اجتماعی تبدیل کرده است. بسیارند کسانی که صرفا برای پیشبرد اهداف متعالی اجتماعی مثل مبارزه با سرطان یا دیگر بیماری‌ها در این ماراتن شرکت می کنند.

هدف گیری امریکای دیگر

انفجار بمب در محلی بسیار شلوغ که افراد از سراسر ایالات متحده و دنیا در آن شرکت می کنند و صرفا یک رویدارد ورزشی عادی در شمال شرق ایالات متحده به شمار نمی رود برای مردم شمال شرقی ایالات متحده تکان دهنده بود، گرچه پس از رویداردهای ۱۱ سپتامبر بمب گذاری همیشه مورد انتظار بوده است. کمتر کسی در منطقه‌ی شمال شرقی ایالات متحده پیدا می شود که یکی از شرکت کنندگان یا تماشاگران این رویداد را ر دوران عمر خود نشاسد. معلمان و دانش آموزان و دانشجویانی از ایالات نیویورک، کنیتیکت، ورمانت، نیوهمشایر و مین از شرکت‌کنندگان همیشگی این رویداد و دیگر ماراتن‌ها بوده‌اند.

ماراتن بوستون به هیچ وجه نماد ایالات متحده به عنوان یک قدرت جهانی یا مرکز سرمایه داری جهانی نیست (بر خلاف پنتاگون یا مرکز تجارت جهانی یا کاخ سفید) بلکه نماد ایالات متحده به عنوان جامعه‌ای زنده و پویا و غمخوار دیگران و محل تلاقی نژادها، فرهنگ‌ها و اقوام از سراسر دنیاست. هدف قرار داد ماراتن بوستون نشان می‌دهد که بمب گذاران صرفا برای ایجاد ارعاب عمومی و تخریب نهادهای اجتماعی که مقوم همبستگی اجتماعی هستند به این اقدام دست زده‌اند. ماراتن صحنه‌ی همبستگی اجتماعی و تلاش جمعی برای رسیدن به یک هدف والای اجتماعی یعنی بزرگداشت استقامت است. همچنین ماراتن بوستون یک رویداد بین المللی است و این انفجار می خواهد به بازدید گنندگان از ایالات متحده این پیام را بدهد که این کشور امن نیست.

بمب‌ها در مکانی تعبیه شده بود که ده‌ها خبرنگار و فیلمبردار در آن برای پوشش خط پایان ماراتن حضور داشته‌اند. از این جهت، یکی از دلایل انتخاب این محل اهداف تبلیغاتی آن بوده است. ‌

پیامدها

کسانی که در دوهای مختلف ماراتن در شهرهای بزرگ ایالات متحده شرکت می کنند عمدتا دانش آموزان و دانشجویان، طبقه‌ی تحصیل کرده، طرفداران محیط زیست و صلح بین المللی و فعالان مدنی و اجتماعی هستند. همین اقشار هستند که با سیاست خارجی دولت بوش مخالف بودند، تظاهرات ضد جنگ را به راه می انداختند و به اوباما به علت مخالفت وی با حمله به عراق رای دادند. این بمب گذاری این اقشار را در امریکا هدف قرار داد و به آنان این پیام را داد که تروریسم کور است و حتی دشمنان جنگ و تروریسم را هدف قرار می دهد.

این اقدام آن بخش از افکار عمومی را که انتقاداتی علیه سیاست‌های ضدتروریستی دولت اوباما داشتند (مثل نبستن زندان گوانتانامو، تدوام حملات هواپیماهای بی سرنشین، صرف هزینه‌های سنگین در حوزه‌ی دفاعی و امنیتی) بیشتر در پشت سر نیروهای سخت‌گیرتر در جنگ علیه تروریسم بسیج خواهد کرد. تعداد کسانی که مقصر را سیاست‌های دولت اوباما بدانند بسیار اندک خواهد بود.


کلیدواژه ها

نظرات شما

 
  1. a says:

    اساس ماراتن و دلیل انتخاب نام ماراتن بر یک مسابقه ورزشی و دلیل گنجاندن ماراتن در المپیک آنهم با آن احترام ویژه، یک کینه و دشمنی تاریخیست آنهم با سرزمین خودتان. ماراتن را چه به دوستی و عشق و همبستگی و همگرایی نژادها و فرهنگ ها و این جور دلقک بازی های دروغین و اصولاً چیزهایی که به واقع در ذاتش نیست و وجود ندارد؟ لطیفه گفتید تا بخندیم؟

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader