دیدگاه

آیا مهاجران برای اقتصاد ما مفید هستند؟

♦ تام داناهیو | سه شنبه, ۴م تیر, ۱۳۹۲

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

یک ترجمه برگرفته از یادداشتهای نجات بهرامی

درسراسر تاریخ کشور ما، بزرگترین ریسک‌کنندکان جهان، برجسته‌ترین متفکران و سخت‌کوش‌ترین کارگران برای دست‌یابی به آزادی و فرصت‌های بیشتر در سواحل آمریکا جمع شده اند. اهمیت همکاری و کمک آنان به اقتصاد و جامعه ما امروزه کمتر از اهمیت آن در دویست سال پیش نیست. در مواجهه با تغییرات آماری جمعیت، تغییرات در بازار کار و بالا رفتن نیروی کار جهانی، مهاجران برای توان اقتصادی و تداوم رقابت ما در جهان بسیار ضروری و مفید هستند. و این مسئله برای همه آمریکایی‌ها مفید است.
تغییرات آماریِ جمعیت در آمریکا خط سیرِ نگران‌کننده‌ای دارد .باوجود برنامه‌ریزی‌ها، رشد جمعیت در چند دهه آینده بسیار کندتر از سقوط و پایین آمدن نرخ موالید است. ضمن اینکه جمعیت پیرانِ ما انتظار مهاجرانمی‌رود تا سال ۲۰۶۰ دو برابر شود. در سال ۲۰۵۶ – برای اولین بار در تاریخ – جمعیت آمریکایی‌های بالای ۶۵ سال از جمعیت زیر هجده سال سبقت می‌گیرد. ما نیازمند تداوم موج استخدام دوره‌ای شهروندان برای جایگزینی با بازنشسته‌های قبلی، تقویت برنامه‌های ضروری برای سالمندان و محرومان و رشد بنیان‌های اقتصادی و مالیاتی خود هستیم و این باید مهاجران را هم شامل شود.
کشور ما همچنین با کمبود کارگر ماهر مواجه شده است که دلیل آن تغییرات بازار کار جهانی است. زمانی که کارگران آمریکایی نمی‌توانند این شکاف را پر کنند، کارگران مهاجر باید بتوانند این کار را انجام دهند. به همان میزان که دانشجویان بومی تحصیلات بالاتر و آموزش پیشرفته‌تری را دنبال می‌کنند، بسیاری از کم‌مهارت‌ها در موقعیت بیکاری قرار می‌گیرند. انتظار می‌رود رشد بیکاری از الان تا سال دوهزار و بیست در بین شغل‌هایی با مهارت‌های پایین و متوسطی باشد که توان مکانیزه شدن نداشته و یا با کمبود منابع مواجهه شده اند. علاوه بر مشاغل فصلی و کارِ کشاورزی، مهاجران به شکل فزاینده‌ای به سمت صنایع و حرفه‌هایی چون کار درخانه‌های بهداشت، پرستاری و خدمات مهمانداری و .. می‌روند. اگر ما به کارگران برای پر کردن این مشاغل خوش‌آمد نگوییم، شاهد ارائه این خدمات از سوی شرکتها در جاهای دیگری خواهیم بود و یا شرکتها ناچار به ارائه خدمات دیگری خواهند شد که در کشور ما چندان رایج و معتبر نخواهد بود و این مسئله می‌تواند به همه آسیب برساند.

کارگران افغان مقصران بیکاری؟از منظر دیگر اگر نگاه کنیم، بسیاری از مشاغل و صنایع که رشد سریع دارند، مهارت بالای کارگران و آموزش فراوان می‌طلبد. مهاجران باید استعدادی از خود نشان دهند تا ما را مطمئن کنند که به آنها نیازمندیم. مهاجرین پیش از این یک نفر از چهار دکتر، دو نفر از پنج دانشمند بیومدیکال، یکی از سه مهندس نرم افزار کامپیوتر و بیش از نیمی از فوق لیسانس‌ها و دکتراهای ما را به خود اختصاص داده اند. دانشجویانِ تکنولوژی‌های برتر از نظر دیسیپلین در دانشگاه‌های آمریکا اغلب خارجی هستند. لازم است مطمئن شویم که این دانشجویان فرصت ماندن در آمریکا را دارند و مهارت‌ها و ابداعات خود را در اقتصاد ما به کار می‌بندند. در غیر اینصورت ما آنها را به خانه خود می‌فرستیم تا به رقابت با خودمان برخیزند.
برخی هشدارها وجود دارد که کارگران خارجی جای آمریکایی‌ها را می‌گیرند، اما این چیزی نیست که ما تا به حال دیده ایم. کار مهاجران مکمل است نه جایگزین. مهاجران باروریِ کلیِ اقتصاد کشور را ارتقا می‌دهند و در واقع بادبان قایق‌ها را برافراشته می‌کنند.
کارگران افعانرقابت در درون مرزهای خودمان نیست، بلکه رقابت با جهان است که وجود دارد. ما باید کارگران ماهر و مدرن و متنوع تربیت کنیم تا بتوانیم به حرکت خود برای هدایت اقتصاد جهانی ادامه دهیم. ما در قرن بیست و یکم رشد نمی کنیم و کامیاب نمی‌شویم اگر استعدادهای عالی و کارگران سخت‌کوشی را که می‌خواهند ایده‌های خود را اهدا کنند و در اقتصاد آمریکا عرق بریزند، بیرون کنیم.
مجلس نمایندگان برای دگرگون کردن و اصلاح اساسی سیستم ناقص مهاجرت تلاش می‌کند. ما با اتحادیه‌های کارگری، قوه اجرایی، گروههای مدافع حقوق مدنی، سازمانهای مذهبی و قانونگذاران از هر دو جناح برای اصلاح قوانین همکاری می‌کنیم. ما برای تصویب قانونی پیشرفته که مرزهای امنیت را ارتقا می‌دهد، وضعیت کارگران موقتی اعم از ماهر و کم مهارت را سامان می‌دهد، برنامه‌ای موثر برای استخدام را مورد بازنگری قرار می‌دهد و راهی خارج از سایه و تاریکی برای یازده میلیون کارگر شناسایی نشده و غیر رسمی در آمریکا پیدا می‌کند، تلاش می‌کنیم.
واضح و آشکار است که نباید فراموش کنیم ما کی هستیم و از کجا آمده ایم. بدون شجاعت و دلیری و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر نسل‌های پیشینِ مهاجران، هیچ شکی وجود ندارد که آمریکایی وجود نداشت. مهاجران، کشور ما و اقتصاد آن را ساختند. ما همان اندازه که در آغاز به آنها احتیاج داشتیم، اکنون هم احتیاج داریم.

منبع اصلی: فری انترپرایز

توضیح: تصاویر مربوط به مهاجران افغانی در ایران است که گاه مقصران بیکاری در ایران معرفی می‌شوند.


کلیدواژه ها

نظرات شما

 

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader