آدام اسمیت

ثروت ملل

♦ آدام اسمیت | چهارشنبه, ۱۸م اسفند, ۱۳۸۹

امتیاز بدهید
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (6 votes cast)

امروز ۲۳۵ اُمین سالگرد انتشار کتاب «ثروت ملل» اثرِ آدام اسمیت است. برای قریب به یک چهارم از هزاره گذشته، این کتاب ما را بر اصول خلق ثروت و حداکثر شدن آن آگاه کرده است. مشکل این است که در همان دوره ای که این آگاهی را داشته ایم، کوشیده ایم تا در برابر این آگاهی مقاومت کنیم با این تصور که می توانیم بهتر از بازار راهی برای خلق و حداکثرسازی ثروت بیابیم.

کتاب «ثروت ملل» کتاب سترگی است: شاید بتوان ادعا کرد، و در این ادعا تنها نبود، که «ثروت ملل» از نظر تاثیر آن بر فهم ما از جهان و تاثیری که از این رهگذر بر وضعیت زندگی مادی ما گذاشته است در میان پنج کتاب برتر تاریخ بشر جای می گیرد.

درست است که کتاب خیلی قرن هجدهمی است و مسائل مطرح در آن خیلی برای ذهن قرن بیست و یکمی جذاب نیست، اما علم اقتصاد با این کتاب مدرن شده است و از این رو است که در درک کلام اسمیت مشکلی نمی یابیم، چون اقتصاد همواره برایمان آشنا است.

جمله اول کتاب ردِ این ایده قدیمی است که ثروت یک ملت مقدار طلا و نقره اندوخته شده در خزانه های آن ملت است. در عوض، اسمیت به ما می آموزد که ثروت یک ملت با تولید آن ملت اندازه گرفته می شود. اسمیت مبدع ایده «تولید ناخالص داخلی» است. آنجا نیز که می گوید ثروت به تعداد سکنه یک کشور بستگی دارد، مبدع «تولید ناخالص داخلی سرانه» است.

اما قطعا بزرگترین موفقیت اسمیت خلق این ایده بود که برای ثروتمندتر شدن لازم نیست ثروت ما به طور کمّی رشد کند؛ مبادله و تجارت کردن به سادگی بر ثروت ما می افزاید. اگر شما چیزی را دارید که من می خواهم و من چیزی را دارم که شما می خواهید، آنگاه مبادله آن میان من و شما وضع هر دوی ما را بهتر می کند. و این پایه و اساس مبادله بازار و تجارت است، و پایه و اساس اینکه چگونه تخصصی شدن تولید و افزایش مبادله به طوری چشمگیری بر کارایی خلق ثروت می افزاید.

ترجمه کتاب به فارسی توسط دکتر سیروس ابراهیم زاده انجام شده است و در سال ۱۳۵۷ انتشار یافته است. فایل پی دی اف کتاب را می توانید در سه بخش کتاب اول (لینک دانلود اول)، کتاب دوم (لینک دانلود دوم)، و کتاب سوم (لینک دانلود سوم) دریافت کنید.

کتابها از آرشیو وبسایت گذار برداشته شده است.

ثروت ملل, ۴٫۳ out of 5 based on 6 ratings

نظرات شما

 
  1. رحمت الله says:

    بسیار زیبا تشکر از شما

نظر شما چیست؟