نویسندگان

استیو اچ. هنکی
استیو اچ. هنکی استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز در وبالتیمورِ ویرجینیا و پژوهشگر ارشد موسسه کیتو در واشینگتن دی سی است. وی عضویت در هیأتِ مشاوان بانکِ مرکزیِ کویت، سمتِ استادی در دانشگاهِ پلیتا هاراپان در جاکارتا، عضویت در شورایِ مشاورانِ مالیِ اماراتِ متحده‌یِ عربی را دارا است و یکی از ستون‌نویسانِ مجله‌یی فوربس است. آخرین کتابِ پروفسور هنکی «زیمبابوه: ابرتورم تا رشد» نام دارد. صفحه‌یِ معرفیِ ایشان در وب سایت موسسه‌یِ کیتو را می‌توانید در اینجا بیابید.

میلتون فریدمن

پروفسور میلتون فریدمن، درگذشته به سالِ ۲۰۰۶ در سنِ ۹۴ سالگی، برنده ‌یِ جایزه‌یِ نوبلِ اقتصاد در سالِ ۱۹۷۶ بود. میلتون فریدمن به عنوان رهبرِ مکتبِ شیکاگو در اقتصادِ پولی شناخته می‌شود؛ مکتبی که بر اهمیت نقشِ حجمِ پول به عنوانِ عاملِ تعیین‌کننده‌یِ تورم و ادوارِ تجاری تاکید می‌گذارد، و سیاست‌گذاریِ پولی را به عنوانِ ابزارِ سیاست‌گذار ترویج می کند. میلتون فریدمن، علاوه بر نقشی که به عنوانِ یک عالمِ اقتصادی داشت، از مروجانِ آزادی‌هایِ فردی در عرصه‌یِ سیاست‌هایِ عمومی هم بود. آراءِ اقتصادیِ فریدمن در شکل‌دهی به سیاست‌هایِ دولت‌هایِ ریگان و تاچر در دهه‌یِ ۸۰ میلادی نقشی بی‌بدیل داشت. مؤسسه‌یِ کیتو نامِ جایزه‌یی دوسالانه‌یِ خود برایِ پیشبردِ آزادی را به نامِ وی نام‌گذاری کرده است.

رابرت نازیک

رابرت نازیک، درگذشته به سال ۲۰۰۲، یکی از برجسته‌ترین فیلسوفانِ سیاسیِ امریکایی در دهه‌‌هایِ ۷۰ و ۸۰ میلادی بود. نازیک سمتِ استادی در دانشگاهِ هاروارد را داشت. مهم‌ترین اثرِ به جای مانده از او کتابِ «آنارشی، دولت، یوتوپیا» نام دارد که می‌توان آن را پاسخی به «نظریه‌‌ای بر عدالت» اثر جان راولز دانست.
تام جی. پالمر
دکتر تام جی. پالمر نایب رئیسِ بنیادِ پژوهش‌هایِ اقتصادیِ اطلس و مدیرِ برنامه‌یِ جهانی این بنیاد و پژوهشگرِ ارشدِ مؤسسه‌یِ کیتو در واشنگتن دی سی است. پالمر که دکترایِ علومِ سیاسیِ خود را از دانشگاهِ آکسفورد دریافت کرده، یکی از فعالانِ جنبشیِ آزادخواهی (لیبرتارین) در امریکا از آغازِ آن بوده است. آخرین اثرِ وی شامل مجموعه‌ای از مقالاتِ وی است که با نام «تحققِ آزادی: نظریه‌، تاریخ و تجربه‌یِ آزادخواهی» به زبانِ انگیسی منتشر شده است. صفحه‌یِ شخصیِ وی را در اینجا می‌یابید.

فردریک باستیا

فردریک باستیا، متولدِ ۱۸۰۱ و درگذشته به سال ۱۸۵۰، یک نظریه‌پردازِ لیبرالیسمِ کلاسیک و یک نویسنده‌یِ پرشور در حوزه‌یِ اقتصادشناسیِ سیاسی بود که با دارا بودنِ عضویت در مجمعِ ملیِ فرانسه نقش بی‌بدیلی در ترویجِ عمومیِ اندیشه‌یِ آزادی و ردِ مغالطاتِ آزادی‌ستیزانه داشت. از مهم‌ترین آثارِ به‌جامانده از وی می‌توان به «قانون» و «سفسطه‌هایِ اقتصادی» اشاره کرد.

نظرات شما

 

نظر شما چیست؟

خبرخوان سردبیر | Google Reader